UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)
Перша світова війна

1916 р. "Верденська м'ясорубка". Брусиловський прорив. Битва на р. Соммі

Німецькі командувачі вважали, що перемогу на сході забезпечено і час братися за противників на заході. 21 лютого 1916 р. після потужної артилерійської підготовки небаченої сили удар було спрямовано проти фортеці Верден — добре укріпленої основи оборони французів. За кілька місяців кровопролитних боїв німцям вдалося заглибитися в оборону французів лише на 7 км. Але прорвати фронт чи бодай заволодіти Верденом не змогли.

Сили воюючих сторін виснажувалися з кожним днем. Франція очікувала допомоги від Росії та Англії. 4 червня російські армії під командуванням генерала Брусилова після сильної артилерійської підготовки прорвали австро-німецький фронт. Незабаром вони знову зайняли більшу частину Галичини й Буковину, досягли Закарпаття. Глибина просування становила 60-100 км. Німецьке командування спішно знімало війська на заході й перекидало їх на схід. На боці Антанти 16 серпня у війну вступила Румунія, однак одразу ж була окупована ворожими військами, що подовжило фронт росіянам ще на 500 км.

1 липня французькі та англійські війська повели наступ на річці Соммі. Шквальний артилерійський вогонь, що тривав сім днів, зруйнував німецькі дротяні загорожі, траншеї, ходи сполучення. Крім піхоти, на прорив уперше було кинуто танки, проте німецькі війська стримали натиск і восени активні бойові дії на р. Соммі припинилися. У грудні безрезультатно закінчилась і Верденська битва.

Цифри жертв воєнних кампаній 1916 р. були вражаючими. Під Верденом загинуло майже мільйон німецьких і французьких солдатів та офіцерів. На р. Соммі втрати із з обох сторін перевищували 1300 тис. осіб. Під час Брусиловського прориву лише полонених нараховувалось понад 400 тис. осіб. Удосконалювались смертоносна зброя і техніка. Для знищення живої сили використовувались артилерія, танки, військово-повітряні сили, хімічна зброя. Війна все більше виснажувала противників, вимагаючи мобілізації останніх людських, матеріальних і продовольчих ресурсів.

Назад Зміст Вперед