UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)
Перша світова війна

Бойові дії у 1915 р.

У 1915 р. Німеччина на Західному фронті активних бойових дій не вела. Натомість війська Антанти намагалися перейти у наступ. 22 квітня поблизу бельгійського міста Іпр німці вперше у світовій історії здійснили вдалу газову атаку. З 15 тис. отруєних хлором англійських вояків третина померла. Ця подія продемонструвала цілковите ігнорування норм міжнародного права та ознаменувала появу нової страхітливої зброї — хімічної. У військах почалося впровадження протигазів.

Зі свого боку англійці та французи спробували перекрити протоки Босфор і Дарданелли. Висадка десанту була невдалою. Турецькі війська наглухо заблокували експедиційний корпус союзників, який згодом був змушений евакуюватися.

У ті ж квітневі дні завершилися переговори між країнами Антанти та Італією. За Лондонською угодою остання вступала у війну проти Німеччини. За це після війни до неї мали відійти Трієст та інші австрійські області з італійським населенням, під протекторат Італії повинна була підпасти і Албанія. Через місяць Італія вступила у війну, але вела її пасивно, відтягнувши на себе понад 10 австрійських дивізій.

Це було єдиним полегшенням для Росії, адже у 1915 р. найбільші за масштабами бої відбувалися на сході. За пропозицією командувача Східним фронтом генерала фон Гінденбурга головний удар Німеччини було спрямовано проти Росії. Досі російські війська проводили наступальні операції не для досягнення стратегічної вигоди, а з метою полегшення становища союзників на заході. Через постійну передислокацію з'єднань і розрізнені дії бойова міць російських армій була невисокою. Техніко-економічна відсталість Росії була причиною тяжкого становища на фронті. Не вистачало найнеобхіднішого — зброї, боєприпасів, обмундирування, медикаментів.

2 травня 1915р. після шаленої артилерійської підготовки німецькі та австрійські війська перейшли у наступ і прорвали російську оборону. Протягом наступних п'яти місяців вони захопили Галичину, Буковину, частину Волині, Польщу, Литву, частину Латвії і Білорусії. Втрати росіян були жахливими: 850 тис. убитих і поранених, 900 тис. полонених, однак Росія не капітулювала. Фронт розтягнувся від Ризької затоки до кордонів Румунії. На сході теж перейшли до позиційної війни.

Після перемог Німеччини восени 1915 р. у війну вступила Болгарія. Виник Четверний союз Німеччини, Австро-Угорщини, Туреччини і Болгарії. Проти невеликої сербської армії у жовтні 1915р. рушили німецькі, австро-угорські та болгарські війська. Росія не могла надати Сербії допомогу, а французькі та англійські війська прибули запізно: сербську армію було розгромлено. На новоутвореному Балканському фронті бойових дій до середини 1918 р. майже не велося.

Отже, у 1915 р. вирішальних перемог не здобула жодна з коаліцій. Час працював на країни Антанти. Вони налагодили потужне військове виробництво і нарощували стратегічну перевагу. Напередодні кампанії 1916 р. Англія і Франція, порівняно з Німеччиною, мали чисельнішу армію, глибоко ешелоновану оборону, потужну артилерію.

Назад Зміст Вперед