UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)
Перша світова війна

Бойові дії у 1914 р.

У перші ж дні війни німецькі війська вступили на територію Бельгії. Після взяття фортеці Льєж і столиці Брюсселя німецькі армії, несподівано для себе, зустріли запеклий опір. Почалися каральні операції проти місцевого населення. Не гребуючи ніякими засобами, німецьке командування гнало війська на захід. На франко-бельгійському кордоні зазнали поразки французи, що додало німцям упевненості. Відкривався шлях на Париж. Французький уряд залишив столицю і переїхав у Бордо.

Стратегічний задум німецького командування здавався виконаним. Два німецькі армійські корпуси і кавалерійську дивізію було перекинуто на схід, де вже наступали російські армії під командуванням генералів Ренненкампфа і Самсонова. Негайного втручання Росії вимагали західні союзники. Однак наступ у Східній Пруссії, розпочавшись досить успішно, через неузгодженість дій командувачів та дезорганізацію тилу закінчився трагічно. У вересні росіян витіснили зі Східної Пруссії, причому 30 тис. солдатів потрапило в оточення, а генерал Самсонов застрелився.

У серпні-вересні успішними були бойові дії на Південно-Західному російському фронті, де у "Галицькій битві" російські армії Рузького та Брусилова захопили Львів, фортецю Перемишль, зайняли майже всю Галичину і Буковину.

5-12 вересня грандіозна битва розгорілася на північному сході від Парижа на річці Марна. Німецькі війська сподівалися фронтальним ударом взяти столицю Франції. Але французи та англійці перейшли у наступ і відкинули ворога. Битва на Марні стала переломною у ході Першої світової війни і, за визнанням німецьких генералів, визначила її підсумки. Було зірвано план блискавичної війни проти Франції. Тоді кожна зі сторін намагалася обійти противника з флангів. Лінія фронту видовжувалась і досягла 600 км — від кордонів Швейцарії до Ла-Маншу. Це був другий важливий стратегічний успіх союзників. Проте і його не вдалося розвинути. Тепер війна набрала позиційного характеру. Солдати "заривалися" в окопи, будувалися також земляні й бетонні укріплення, недоступні навіть для важкої артилерії. Перед окопами простягайсь мінні поля й ряди колючого дроту. Після двох битв (Варшавська та Івангородська) в Польщі.

Тим часом стабілізувалося становище і на Сході. Жодна зі сторін не мала достатніх засобів, аби безповоротно зламати хід подій. Потрібно було залучати нових союзників.

Першою вдалося залучити до війни Японію. Вона захопила німецькі володіння в Китаї і на Тихому океані. Країни Антанти вимагали послати японських солдатів у Європу, але японський уряд відмовився це зробити. Німеччину підтримала Османська імперія, яка напала на Росію, але зазнала поразки в Саракамиській битві. Російсько-турецький фронт у Закавказзі розтягнувся на 350 км.

Невдачі спіткали на Балканах і австрійську армію, яка двічі брала Белград, але серби не капітулювали і. витіснили австрійців з країни.

Бої на Західному і Східному фронтах довели нездійсненність німецьких розрахунків. Крах плану Шліффена був спричинений недооцінкою сил противника, відсутністю належної взаємодії між арміями. Блискавична війна не вдалася.

Назад Зміст Вперед