UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)
Перша світова війна

Вступ у війну великих держав

Імперським амбіціям Росії, уряд якої прихильно ставився до Сербії, було завдано відчутного удару. В частині російських військових округів, на Чорноморському та Балтійському флотах було проведено мобілізацію, яка переросла в загальну. У відповідь Німеччина 1 серпня теж розпочала загальну мобілізацію, а ввечері цього ж дня у Петербурзі німецький посол вручив російському міністру закордонних справ ноту про оголошення війни Росії. З серпня ноту такого ж змісту було передано французькому уряду. Звинувачуючи французів у порушенні нейтралітету Бельгії, Німеччина без попередження вторглась на її територію. Це послужило серйозним приводом для негайного вступу у війну Англії.

За лічені дні війна стала світовою. На боці держав Антанти виступила Японія, маючи на меті захопити німецькі колонії у Тихому океані і встановити контроль над Китаєм. У жовтні до Німеччини приєдналась Османська імперія. Виникли нові фронти у Закавказзі, Сирії та Палестині. Однак головними з самого початку були Західний і Східний. На заході німецьким військам протистояли англійські, французькі та бельгійські армії. На сході об'єднані сили німецької та австро-угорської армій були спрямовані проти Росії.

На початку війни воюючі держави охопила хвиля патріотизму й націоналізму. Зовнішнім виявом національних почуттів стали перейменування в Росії міст з німецькими назвами: Санкт-Петербург став Петроградом; у Великобританії королівська сім'я родом з німецького Ганновера взяла нове прізвище — Віндзор. Від початку і до кінця війни тривала гостра боротьба різних суспільно-політичних течій.

Назад Зміст Вперед