UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ (1914 —1939 pp.)
Перша світова війна

Причини війни і цілі держав

До Першої світової війни призвели загострення суперечностей між найбільшими державами світу та боротьба двох військово-політичних угруповань — Антанти і Троїстого союзу. Найнепримиреннішими виявилися інтереси Німеччини та Англії. Ці держави суперничали як на суші, так і на морі. Ініціаторами розв'язання війни виступили правлячі кола Німеччини та Австро-Угорщини, хоча й інші країни плекали конкретні загарбницькі цілі. Гонка озброєнь набрала нечуваного розмаху.

Німецька імперія прагнула до світового панування. До її планів входило захоплення значних територій в Європі, у тому числі України й Прибалтики, колоніальних володінь Англії, Франції, Бельгії, зміцнення позицій у Туреччині й на Близькому Сході. Австро-Угорщина сподівалася підкорити Сербію, Болгарію та Чорногорію, заволодіти нафтовими родовищами Румунії, запанувати на Чорному, Адріатичному та Егейському морях. Туреччина, яку, у випадку перемоги, збиралися поділити країни Антанти, звертала свої погляди на Балканський півострів, Крим, Закавказзя та Іран.

Англія претендувала на німецькі колонії, турецькі володіння в Месопотамії (нинішній Ірак), домагалася посилення впливу на Близькому Сході та у Середземномор'ї, тому в її інтересах було підірвати економічну могутність Німеччини, її зростаючу роль у світовій торгівлі. Франція хотіла повернути Ельзас і Східну Лотарингію, відібрані у неї Німеччиною в 1871 p., а заодно захопити багатий вугіллям Саарський басейн та частину Рейнської області Німеччини. Економічно послабити Німеччину прагнула й Росія. Окрім того, російський царизм мав і стратегічні завдання — встановити контроль над протоками Босфор і Дарданелли, покінчити з німецьким та австрійським впливом у Туреччині й на Балканах.

Найбільше вагалась у визначенні своїх домагань Італія. Будучи союзником Німеччини та Австро-Угорщини, вона все-таки прораховувала, де на неї чекає більша вигода. Англія готова була надати велику позику, і це схилило Італію перейти на бік противників Німеччини.

Таким чином, війна ще до свого початку мала несправедливий, загарбницький характер з боку держав обох блоків.

Назад Зміст Вперед