UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВА ІСТОРІЯ (КІНЕЦЬ XVIII—ПОЧАТОК XX СТ.)
Боротьба слов'янських народів за свою державність

Друга Балканська війна

Після укладення Лондонського мирного договору розбіжності між Болгарією, Сербією і Грецією набули виняткової гостроти. Німеччина та Австро-Угорщина докладали значних зусиль, щоби посилити ці протиріччя. Головною метою цих країн був розвал проросійського Балканського союзу. Зрештою, так і сталося. У травні 1913 р. було укладено таємний сербсько-грецький союз, спрямований проти Болгарії. Сербія та Греція домовилися між собою про поділ Македонії.

У червні 1913 р. болгарські війська напали на своїх колишніх союзників. Почалася друга Балканська війна. Сербська армія зупинила болгар і перейшла в наступ. Грецька армія також вела успішні бойові дії в Егейській Македонії. Війну Болгарії оголосила й Чорногорія. Болгари були змушені відійти до старого кордону. Відтак на Болгарію напала Румунія, яка претендувала на Південну Добруджу, а також Туреччина, яка знову захопила Східну Фракію з Адріанополем.

Болгарський уряд попросив миру, який було підписано 10 серпня у Бухаресті. Згідно з договором західна та центральна частини Македонії відійшли до Сербії, південна (Егейська)—до Греції, Добруджа—до Румунії, а Східна Фракія —до Туреччини. У складі Болгарії залишилася частина Македонії (Пиринська).

У результаті Балканських війн ситуація на Балканському півострові кардинально змінилася. Туреччина, позбувшись усіх своїх європейських володінь, втратила статус європейської держави. Терени й населення Сербії та Чорногорії зросли майже вдвічі. Македонію поділили натри частини. З'явилася нова держава — Албанія (1912 p.), що позбавило Сербію можливості мати вихід до Адріатичного моря. Крім Туреччини, найбільше постраждала Болгарія. Це підштовхнуло її до союзу з Німеччиною. Тим часом Сербія потрапила в залежність від Антанти, що відразу загострило її відносини з Австро-Угорщиною.

Отже, Ватіканські війни не вирішили пекучих проблем. Атмосфера ворожнечі та втрачених надій стала приводом до нових дипломатичних інтриг, що перетворило Балкани на «пороховий льох» Європи, який вибухнув 1914 р.

Назад Зміст Вперед