UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВА ІСТОРІЯ (КІНЕЦЬ XVIII—ПОЧАТОК XX СТ.)
Японія у другій половині XIX — на початку XX ст.

Російсько-японська війна 1904-1905 pp.

На початку XX ст. Японія зважилася на гострий конфлікт із царською Росією. Широка антиросійська кампанія, яка стала частиною загальної пропаганди націоналізму й шовінізму в Японії та ідеологічної підготовки до реалізації планів створення «Великої Азії», посилилася після підписання англо-японської угоди 1902 р. та одержання англійських кредитів.

У ніч проти 8 лютого 1904 р. японська ескадра без оголошення війни напала на російський флот у Порт-Ар-турі й Чемульпо (Корея). Так Японія захопила стратегічну ініціативу і змінила співвідношення сил на морі на свою користь. 10 лютого 1904 р. вона формально оголосила війну. Найбільш драматично розвивалися події в порту Чемульпо, де крейсер «Варяг» і канонерка «Кореєць» вступили в нерівний бій з японською ескадрою. Обидві сторони зазнали значних втрат. Пошкоджених «Варяга» і «Корейця», аби вони не дісталися ворогові, було затоплено.

Спроба адмірала Макарова перехопити стратегічну ініціативу на морі не вдалася — він загинув на панцернику «Петропавловськ», що підірвався на міні. Після цього російський флот методично знищувався японською артилерією у Порт-Артурі. Деякі кораблі прорвались у Владивосток і в китайські порти. 1-а Тихоокеанська ескадра припинила своє існування.

На суходолі події розгорталися теж не на користь Росії. 1-а і 2-а японські армії розчленували російську і завдали їй поразок під Ляояном (серпень 1904 р.) і Мукденом (березень 1905 p.). 3-я армія оточила Порт-Артур, який після 11 місяців оборони капітулював.

Війна завершилася 28 травня 1905 р. загибеллю 2-ої Тихоокеанської ескадри в Цусімській протоці.

Поразки Росії значною мірою пояснюються безініціативністю і некомпетентністю командування (Куропаткін, Алексєєв та інші), технічною відсталістю країни, браком надійних шляхів (Сибірська залізниця могла пропускати за добу два ешелони) і взагалі непідготовленістю до війни, хоча солдати й офіцери виявляли чудеса героїзму та стійкості.

31 травня 1905 р. японський уряд звернувся до президента США Т. Рузвельта з проханням про посередництво в укладенні миру.

5 серпня 1905 р. у Портсмуті (США) було підписано мир, згідно з яким Японія встановлювала протекторат над Кореєю. Порт-Артур, залізниця в Південній Маньчжурії, а також південна частина о. Сахалін відходили до Японії.

У 1907 р. і 1911 р. між Японією та Росією було укладено низку таємних угод про розподіл сфер впливу в Китаї. У результаті цього російсько-японські протиріччя послабилися. Головними противниками Японії тепер стали США та Велика Британія.

Назад Зміст Вперед