UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВА ІСТОРІЯ (КІНЕЦЬ XVIII—ПОЧАТОК XX СТ.)
США у 1877-1914 pp.

Матеріальне становище населення. Діяльність профспілок

У конкурентній боротьбі підприємства намагалися використати різноманітні можливості для нарощування виробництва. Крім впровадження нової техніки і технологій, широко застосовувався випробуваний метод здешевлення робочої сили. Потогінна система приносила кращі прибутки, але безжалісно відбирала людське здоров'я, а нерідко й життя. Так, у 1914 р. у СІЛА трапилося 2 млн нещасних випадків.

Інтенсифікація праці та значні прибутки дозволяли підприємцям певною мірою враховувати потреби робітників. За перше десятиліття XX ст. середня заробітна платня робітників збільшилася на 21 %. Зріс прошарок високооплачуваних категорій робітників, особливо в автомобільній та металургійній галузях промисловості. Середня заробітна платня американських робітників перевищувала оплату висококваліфікованих робітників у Німеччині та Англії.

Загалом же становище трудящих США було таким, що ідеї соціалістичного руху тут, на відміну від європейських країн, поширення не набули. Не було створено і масової марксистської партії. Робітники віддавали перевагу профспілковому руху. У США він мав переважно економічний характер. Найбільша профспілкова організація — Американська федерація праці (АФП), очолювана С. Гомперсом, стояла на позиціях співробітництва та «ділового юніонізму».

У 1914 р. АФП нараховувала у своїх лавах 2 млн членів. Вона об'єднувала переважно висококваліфікованих робітників, які становили 12-14% усього робітничого класу. У 1901 р. в країні було створено соціалістичну партію, її очолив Юджин Дебс. Під час президентських виборів 1904, 1908,1912 pp. вона намагалася доступитися до влади, але марно. Авторитет її почав занепадати, і, зрештою, вона розпалася.

Назад Зміст Вперед