UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВА ІСТОРІЯ (КІНЕЦЬ XVIII—ПОЧАТОК XX СТ.)
США у 1877-1914 pp.

Досягнення світової першості. Антимонопольне законодавство

Наприкінці XIX — на початку XX ст. економіка США переживала бурхливе піднесення. Завдяки постійному припливу емігрантів швидкими темпами збільшувалася чисельність населення. За період з 1871 р. по 1913 р. воно виросло з 39,8 млн до 96,5 млн осіб. 55% приросту становили емігранти.

На початку XX ст. США вийшли на перше місце у світі за обсягами промислової продукції, технічним оснащенням і продуктивністю праці. Загальна вартість промислової продукції США удвічі перевищувала вартість німецької та майже у 2,5 разу — англійської.

Провідну роль в американській промисловості відігравали добре оснащені великі підприємства. Становлячи 2,2% від загальної кількості підприємств, вони виробляли половину промислової продукції. Великі підприємства нерідко об'єднувались у трести, які монополізували виробництво основних товарів. На початку XX ст. найбільшим впливом користувалися нафтовий трест Рокфеллера (виробляв 90% нафтопродуктів) і металургійний трест Моргана (виплавляв 66% сталі). На 1900 р. у країні налічувалося 440 промислових і транспортних трестів.

У 1890 р. американський конгрес прийняв антитрестівський закон, що його запропонував сенатор Шерман. Кожна особа або організація, які завдали шкоди майну іншої особи чи організації, відповідно до закону, підлягали притягненню до суду або штрафу. Закон Шермана забороняв обмеження у виробництві й торгівлі, але не заважав посиленню трестів.

В американському сільському господарстві переважали сімейні ферми. За виробництвом найважливіших сільськогосподарських продуктів — зерна, м'яса, бавовни — США посідали перше місце у світі і стали головним постачальником сільськогосподарської продукції до Європи.

Назад Зміст Вперед