UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВА ІСТОРІЯ (КІНЕЦЬ XVIII—ПОЧАТОК XX СТ.)
Англія у 1870-1914 pp.

Економічний розвиток

Втрата промислової та торговельної першості. Наприкінці XIX — на початку XX ст. Велика Британія була однією з наймогутніших і найбагатших країн світу. Англійські капіталовкладення за кордоном перевищували капіталовкладення решти держав, разом узятих. Англійський фунт стерлінгів був основною світовою валютою. Лондон став головним торговельним і фінансовим центром світу. Англію називали «володаркою морів», бо їй, як і раніше, належало близько 40% світового торговельного флоту.

Одночасно в економіці Англії почали проявлятися деякі негативні тенденції. Ріст промислового виробництва з 1890 р. по 1913 р. (2,1%) був нижчим, ніж в інших країнах (у США — 4,2%, в Німеччині — 4,1%). Технічне обладнання на багатьох заводах застаріло, і за деякими показниками Англія відставала від США і Німеччини. На початку XX ст. остання випередила її за виплавленням сталі, США — за виробництвом чавуну, сталі та видобуванням кам'яного вугілля. Завдяки кращим технологіям і вищій продуктивності праці американські та німецькі товари були якісніші і дешевші за англійські.

У сільському господарстві Великої Британії переважали дрібні селянські господарства. Великі земельні господарства збереглися в Ірландії. Частка сільського господарства в економіці країни скорочувалася. Якщо на початку XIX ст. воно давало третину національного доходу, то на початку XX ст. —лише 6%. Сільське господарство не забезпечувало потреб Англії—значні партії продовольства й сировини доводилося ввозити. Ці негативні тенденції в економіці країни компенсувалися наявністю колоніальних володінь, які були гарантованим ринком збуту і джерелом дешевої сировини.

Отже, збереження та розширення імперії вважалось одним із найважливіших завдань Англії, основою її стабільності та процвітання.

Назад Зміст Вперед