UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВА ІСТОРІЯ (XVI—КІНЕЦЬ XVIII СТ.)
Московська держава в XVI - XVII ст.

Початок Смутних часів

На початку XVI ст. Московську державу охопила важка криза, що увійшла в історію як Смутні часи (1598-1613). У цей період Московія перебувала на межі загибелі, і лише завдяки рішучим діям російського народу вистояла.

Після смерті Івана IV престол посів його недалекоглядний син Федір (1584-1598). Він не міг керувати державою, і поступово вся влада зосередилася в руках боярина Бориса Годунова, з сестрою якого цар Федір був одружений. Продовжуючи політику Івана IV, Годунов жорстоко розправлявся з ворожими йому представниками боярської знаті, спираючись при цьому на широкі кола дворянства.

У 1591 р. за нез'ясованих обставин в Угличі помер спадкоємець московського престолу, останній син Івана IV царевич Дмитрій. Ширилися чутки, що його було вбито за наказом Бориса Годунова. У 1598 р. помер і цар Федір. Він не мав спадкоємця, і з його смертю припинилася давня династія Рюриковичів у Московській державі. Почався перший період Смутних часів — доба династичної кризи (1598-1605). Завдяки підтримці дворянства новим царем на земському соборі було обрано Бориса Годунова (1598-1605). Він переймався розвитком ремесел і торгівлі, розгорнув будівництво нових міст. Проте його плідна діяльність зійшла нанівець, коли під час голоду 1601-1603 pp. влада не спромоглася змінити ситуацію на краще, хоча й організувала роздачу хліба голодним.

Почалися селянські повстання. Зусібіч лунали звинувачення на адресу Годунова, який несподівано помер. Тоді Московію охопив другий етап кризи — соціальний (1605-1609). Зростання напруженості в суспільстві переросло у громадянську війну. Несподівано з'явилася людина, яка оголосила себе врятованим від смерті сином Івана IV Дмитрієм. Оскільки, на думку більшості, він був самозванцем, за ним закріпилося ім'я Лжедмитрій І.

Назад Зміст Вперед