UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

ІСТОРІЯ СТАРОДАВНЬОГО СВІТУ

Вступ. Перше знайомство з історією стародавнього світу

Історія стародавнього світу є першою частиною всесвітньої історії. Вона досліджує історію людства від його появи на нашій планеті і до падіння Західної Римської імперії. Це -найтриваліший період історії, який охоплює кілька мільйонів років.

Перш, ніж розпочати вивчення історії стародавнього світу, варто замислитися над тим, як можна дізнатися про далеке минуле людства. Для цього історики використовують речові і писемні пам'ятки, залишені попередніми поколіннями, або історичні джерела. Залишки стародавніх поселень і поховань, знаряддя праці і побуту, одяг, зброя і прикраси належать до речових джерел. Стародавні рукописи і книги, написи на стінах будинків і храмів, різноманітні документи і тексти законів, праці стародавніх істориків — це писемні джерела. Цінними історичними джерелами є також міфи, казки, пісні, народні перекази, що належать до усних джерел. Багато корисної інформації дають історикам етнографічні джерела. Етнографія — наука, що вивчає життя різних народів.

Писемність була винайдена людством зовсім недавно — близько 5 тис. років тому. Події, які відбувалися до цього, досліджує археологія — наука, яка вивчає історію за речовими джерелами. Ретельні дослідження предметів, знайдених археологами під час розкопок, «розповідають» історикам про життя давніх людських спільнот.

Важливим для вивчення історії стародавнього світу є визначення давності подій, з якими ми знайомимося.

Ми користуємося відліком років, пов'язаним із вшануванням Ісуса Христа — засновника християнської релігії. Його народження стало початковою віхою для прийнятого зараз літочислення, тому всі історичні події, що відбулися після цієї дати, відносимо до нашої ери і пишемо скорочено — н. є. — або зовсім опускаємо це позначення, лише припускаючи його, а про події, що трапилися раніше, говоримо — до нашої ери, або використовуємо скорочення — до н. е. У старих книгах можна зустріти відповідне йому скорочення — до Р. X. (до Різдва Христового).

Назад Зміст Вперед