UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

НОВА ІСТОРІЯ (XVI—КІНЕЦЬ XVIII СТ.)
Великі географічні відкриття

Значення для Європи великих географічних відкриттів

Географічні відкриття змінили звичну для європейців картину світу. Люди відчули, наскільки величезним і різноманітним є навколишній світ. Розуміння справжньої картини світу сприяло відчуттю єдності європейців. Незважаючи на всі протиріччя й відмінності, у них були спільне коріння, схожі звичаї, а головне — єдина християнська віра.

Завдяки відкриттям встановилися економічні зв'язки між країнами Європи та найвіддаленішими землями, цивілізаціями й народами. Почалося формування світового ринку як складової економіки нового суспільства. В Європі з'явилися невідомі до того кукурудза, тютюн, томати, картопля, маїс, цукор, земляні горіхи, тропічні фрукти тощо. З їх поширенням продовольчі ресурси континенту збільшилися вдвічі.

Безпосереднім наслідком відкриттів стало також формування колоніальної системи. Першими колоніальні імперії створили Португалія та Іспанія, згодом — Голландія, Англія, Франція. Володіння колоніями приносило країнам-колонізаторам величезні прибутки та сприяло розвиткові їхньої економіки.

У результаті «революції цін» в Європі зросли ціни на продукцію сільського господарства. Це стало поштовхом до аграрної революції в країнах Східної та Центральної Європи. Сеньйори, прагнучи збільшити виробництво сільськогосподарської продукції, захоплювали селянські та громадські землі, створювали на них великі маєтки. Селяни втрачали землю — єдине джерело свого існування. Замість оброку або грошової ренти за користування землею сеньйора вони мусили відробляти панщину. Велика кількість селян залишала свої господарства і йшла шукати роботу в містах.

Назад Зміст Вперед