UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

КУЛЬТУРА, НАУКА ТА ТЕХНІКА

«Бітлз»

«Бітлз» (англ. The Beatles) — легендарна англійська рок-група. Була утворена в Ліверпулі в 1959 р. До її складу входили: П. Маккартні, Дж. Леннон, Дж. Харрісон, Рінго Старр. Група зробила значний внесок в розвиток рок-музики, обумовивши її перехід від танцювально-розважальної до сфери мистецтва. Майбутні учасники групи народилися і виросли в Ліверпулі. У1960 р. «Бітлз» здійснили свої перші поїздки в Гамбург, де з успіхом виступали в гамбурзьких пивницях. На початку 1961 р. «Бітлз» дебютували в клубі «Каверна» у своєму рідному Ліверпулі і за два роки дали там більше 300 концертів.

У кінці 1961 р. менеджером групи став Брайан Епстайн, який змінив імідж музикантів: замість чорних шкіряних курток музиканти одягайся в піджаки без комірів від П'єра Кардена (що отримали назву «бітловки»), а збиті «коки» а-ля Елвіс Преслі змінили довгі чубки. У вересні 1962 р. вони записали свою першу пластинку, в яку увійшли «Love Me Do» і «P. S. I Love You», що попали в національний Top 20.

На початку 1963 p. композиція «Please Please Me» зайняла в хіт-параді Великобританії друге місце, тоді ж був записаний дебютний альбом групи. На хвилі успіху третій сингл «From Me Те You» зайняв в чартах перше місце. Улітку 1963 р. «Бітлз», які повинні були відкривати британські концерти американського співака Роя Орбісона, виявилися у рейтингах популярнішими за американця — саме тоді з'явилися перші ознаки явища, яке отримало назву «бітломанія». У жовтні 1963 р. після закінчення перших європейських гастролей, «Бітлз» перебралися в Лондон. У кінці жовтня того ж року сінгл «She Loves You» став найпопулярнішою пластинкою в історії грамофонної промисловості Великобританії. Потім почалися тріумфальні гастролі в США.

У лютому 1964 р. більше ніж 70 млн. американських телеглядачів дивилися виступ групи в шоу Еда Саллівена. У квітні 1964 р. композиція «Can't Buy Me Love» одночасно очолила хіт-паради Великобританії і США; у тому ж місяці група зайняла всі верхні п'ять рядків у хіт-параді журналу «Billboard». У серпні 1964 р. відбулася прем'єра першого фільму за участю «Бітлз» («Вечір важкого дня», режисер Р. Лестер). У 1965 р. «Бітлз» побували з концертами в Європі, Північній Америці, Австралії і на Близькому Сході. їхній другий фільм «Help!» («На допомогу!», також Р. Лестера) знімався в Англії, Австрії і на Багамських островах навесні 1965 р. 15 серпня того ж року відбувся грандіозний виступ групи перед 55 тисячами глядачів на нью-йоркскому стадіоні «Ші». Написана в той період композиція Маккартні «Yesterday» (перше місце, 1965) досі є найпопулярнішою піснею в репертуарі більш ніж 500 виконавців. У червні 1965 р. «за видатний внесок у справу процвітання Великобританії» англійська королева нагородила музикантів орденом Британської імперії. Церемонія нагородження відбулася 26 жовтня в Букінгемському палаці (у 1969 р. Дж. Леннон повернув свій орден).

Вихід альбому «Rubber Soul» ознаменував новий етап у творчості групи і вихід за рамки поп-формули. «Бітлз» і Боб Ділан залучили до рок-музики дорослу аудиторію; вони стали рупором післявоєнного покоління. 29 серпня 1966 р. в Сан-Франциско музиканти дали свій останній концерт і зосередилися на експериментах у студії. Випущений у червні 1967 р. альбом «Ансамбль розбитих сердець сержанта Пеппера» був могутнім аргументом на користь того, що рок — серйозне концептуальне мистецтво, а сама пластинка стала предметом дослідження фахівців. Наступний диск «Револьвер» став передвісником ери технічних чудес у поп-музиці. «Битлз» вирішили більше не виступати, повністю зосередившись на студійній роботі. Записані три нові пісні («Коли мені буде 64», «Суничні поляни навіки» і «Пенні Лейн») свідчили про принципово новий підхід до запису. Потім були записані ще п'ять пісень: «Рита з бензоколонки», «Один день із життя», «Добрий ранок», «Вона покидає будинок» і «Блюз сержанта Пеппера». Це була музика, якої рок-музиканти ще не створювали. При записі «Сержанта» виникла ідея альбому — справжнього концерту з увертюрою і фіналом, де кожний з «оркестрантів сержанта Пеппера» виконує свою партію. Кінець 1960-х років, незважаючи на деякі ознаки неблагополуччя, був вельми насиченим у творчому відношенні для «Бітлз». У 1968 р. вийшов «Білий альбом» (за кольором обкладинки), у 1969 р. — «Монастирська дорога» і «Жовтий підводний човен», за яким було зроблено анімаційний фільм. У 1970 р. з'явився альбом «Ей, Джуд» і останній альбом «Хай буде так». З розпадом групи, здавалося, закінчилася і ера «Бітлз». Але емоційний вплив їхньої музики виявився настільки масштабним, що «Бітлз» стали явищем в житті ледве не всієї планети.
Назад Зміст Вперед