UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

ПЕРВІСНА ІСТОРІЯ УКРАЇНИ

Розділ 2
Мисливці прильодової Європи

Мисливці прильодовикових гір

У горах прильодовикової Європи (Піренеях, Альпах, Карпатах, у Криму) розвивалося своєрідне первісне суспільство гірських мисливців. Постало воно в унікальних гірських умовах під впливом зледеніння.

Ліси завжди вкривали гірські передгір'я Європи. Однак в епоху зледеніння під впливом холодного, континентального клімату смуга лісів різко звузилася. Нижній кордон альпійських луків наприкінці льодовикової доби проходив на 1000 м нижче, ніж нині. Безкраї альпійські пасовиська високогір'їв приваблювали влітку численні стада сайгаків, куланів, північних оленів, бізонів, коней. Холодні вітри, морози та заметілі змушували травоїдних узимку спускатися до передгірних лісів. З приходом весняного тепла копитні знову піднімалися на літні альпійські пасовиська. Такі сезонні міграції диктували спосіб життя первісних мисливців прильодовикових гір. Вони зимували у печерах на схилах лісистих гірських долин, по яких мігрували стада копитних. Восени влаштовували колективне полювання, щоб забезпечити їжею колектив на зимовий період. Зимівля стадних у відрогах давала змогу полювати на них і взимку.

Навіть у найхолодніші періоди у передгір'ях зберігалася лісова рослинність, а отже, й лісова нестадна фауна (гігантський та благородний олені, кабан, косуля, ведмідь та ін.). Ці тварини були ще одним джерелом існування гірських мисливців узимку. На відміну від стадних копитних, на яких влаштовували колективний загін, на лісових нестадних полювали переважно індивідуально з луком та стрілами, що з'явилися у гірських мисливців досить рано.

Навесні мисливці залишали печерні помешкання й слідом за травоїдними з передгір'їв вирушали на гірські літні пасовиська. Літні стоянки, як правило, знаходилися у верхів'ях гірських долин, які врізалися в альпійські пасовиська. Саме цими долинами травоїдні піднімалися весною на альпійські луки й спускалися з них восени.

Післяльодовикове потепління й зволоження клімату привело до заростання гір лісами з нестадною лісовою фауною. Основою господарства гірських мисливців стало полювання з луком та стрілами на нестадних лісових копитних.

Назад Зміст Вперед