UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

Історія України навчальний посібник

На шляху до незалежності

«Патова ситуація». «Суверен–комунізм»

Позбавлення в результаті провокації 7 листопада недоторканності й арешт народного депутата України С. Хмари, відомого «надрадикальними» поглядами, знаменували перехід «ортодоксів» у контрнаступ (у Москві також розпочинався «відкат»).

Однак очевидно, що в КПУ поряд з «лінією Гуренка» («ортодоксів») була і «лінія Кравчука» («націонал/суверен — комуністів»). Під час дискусії про проведення загальносоюзного референдуму в березні 1991 р. із запитанням «центру» про «оновлену федерацію» президія В. Р. на чолі з Кравчуком, обраним після відставки Головою В. Р., і більшість Народної ради знайшли компроміс у проведенні паралельного республіканського опитування з питанням про входження України до «складу Союзу Радянських суверенних держав на основі Декларації про державний суверенітет України», на яке ствердно відповіли 80,2% опитаних, що давало певну можливість вийти за межі «оновленої федерації» (за яку проголосувало 70,5%) й просуватися до конфедерації (в Галичині, де було також третє питання — про повну незалежність України, здебільшого голосували проти обох питань).

У червні 1991 р. Верховна Рада України відклала розгляд союзного договору на вересень, 5 липня прийняла закон про заснування поста Президента УРСР. Під час страйку шахтарів навесні 1991 р. було вже висунуто вимоги про прийняття нової Конституції України, що повинна закріпити Декларацію про державний суверенітет, відставки М. Горбачова, формування в Україні «уряду національної згоди». Але Народна рада, Рух не змогли ефективно підтримати цей страйк.

Таким чином, з листопада 1990 р в Україні в результаті протиборства КПУ й опозиції склалася «патова ситуація». В цих умовах Народна рада закликала до проведення «круглого столу» всіх політичних сил. Однак через жорстоку «лінію Гуренка»,а частково і неготовність «націонал — радикалів» ця ідея не була реалізована.

Назад Зміст Вперед