UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

Історія України навчальний посібник

Наростання системної кризи тоталітарного ладу

Літературно-художня творчість

Відлига, що тривала менше 10 років, позначилася тією чи іншою мірою на творчості багатьох письменників і художників, демократизуючи і, гуманізуючи її У 60—80-і рр. українська література поповнюється творами одного з натхненників шістдесятництва, відомого письменника О. Гончара («Тронка», «Циклон», «Собор»,

«Берег любові», «Твоя зоря», «Чорний яр»), романами і повістями М. Стельмаха («Чотири броди», «Дума про тебе», «Правда і кривда»), П. Загребельного (, Розгін», «Диво»), В Дрозда («Катастрофа»), І. Білика («Меч Арея»), В. Земляка («Лебедина зграя», «Зелені млини»), О Чендея («Березневий сніг») Інтерес громадськості викликала творчість романістів історичного спрямування Р. Іваничука, Ю. Мушкетика, Р. Федоріва, Р. Іванченко Плідно працювали О. Коломієць, М. Зарудний та інші драматурги, п'єси яких ставилися театрами України й інших республік Українську поезію збагатили новаторські твори І. Драча, Д. Павличка, В. Голобородька, Л. Костенко, А. Малишка.

Непересічний талант і громадянську мужність виявив поет, літературознавець і критик з Донеччини В. Стус. Переслідуваний і гнаний, він лише за кордоном зумів опублікувати книжку прекрасних поезій «Зимові дерева».

Високим громадянським звучанням були позначені поетичні твори І Калинця «Вогонь Купала» та самвидавні збірки, збірка М. Осадчого «Квосего».

Трагічною була доля М. Руденка, поета, письменника і публіциста, ветерана війни з німецько-фашистськими загарбниками. Його літературний доробок багатий і різноманітний Перу М. Руденка належать роман «Вітер в обличчя», «Остання шабля», фантастичні повісті «Чарівний бумеранг», «Народжений блискавкою», трагедія «На дні морському» Наприкінці 60-х рр. вийшли три збірки поета «Всесвіт у тобі», «Сто світил», «Оновлення». Всі вони одразу по виході були заборонені, як і попередні збірки. Автора заарештували Перебуваючи в ув'язненні, психіатричній лікарні, поет пише цикл віршів «Я вільний», поему «Хрест», збірки лірики «Прозріння», «За ґратами».

Письменники України попри всі труднощі, переслідування і репресії продовжували працювати над історичною та сучасною тематикою Г. Снепрьов підготував у 70-і рр. повість «Ненько моя, ненько» про процес «Спілки визволення України», яка вийшла за кордоном Є. Сверстюк, що багато віддавав сил боротьбі за збереження національних традицій, написав есе «Собор у риштованні» — історично-філософський твір про трагедію сучасної України. Справжнім шедевром був видрукуваний 1980 р. віршований роман Ліни Костенко «Маруся Чурай», що в яскравих образах змальовує епоху Б. Хмельницького В. центрі твору — народна поетеса і співачка Маруся Чурай, авторка багатьох пісень, що здобули велику популярність серед людей.

1981 р. у видавництві «Молодь» вийшла збірка «Лебеді материнства» В. Симоненка. У ній — поезії, новели, гумористика, публіцистика видатного поета і прозаїка.

Із політичного забуття повернулося до нас на початку 90-х рр. ім'я талановитої поетеси І. Ратушинської, засудженої в 70-і рр. «за антирадянську діяльність» на 7 років виправно-трудової колонії суворого режиму та 5 років заслання І. Іоетична слава київської правозахиснищ у світі була такою, що на її захист виступали Р. Рейган, М. Іетчер, Ф. Міттеран її звільнення вимагала. Нобелівські лауреати академік А. Сахаров, поет Й. Бродський, багато інших письменників та політичних діячів. В Україні поетесу мало хто знав, тоді як її книгу «Сірий — колір надії» було перекладено на всі європейські та японську мови Британський книжковий клуб включив її до тих 30 книг, які щороку підносяться королеві. У США й було визнано найкращою релігійною книгою року. У списку бестселерів у Швеції вона також стояла на першому місці.

Через крижану товщу застою і всезаборонства з великими труднощами пробивало собі шлях новаторство у кінематографі і музиці, образотворчому й театральному мистецтві Видатним явищем українського кіно стала творчість С. Параджанова, Ю. Іллєнка, Л. Осики, О. Фіалка, О. Савченка, Р. Сергієнка, К. Муратової. Скарбницю українського кіно поповнили такі талановиті стрічки, як «Тіні забутих предків», «Камінний хрест», «Вечір на Івана Купала», «Білий птах з чорною відзнакою», «Криниця для спраглих», «Подарунок на іменини», «Соломія Крушельницька», «Меланхолійний вальс», «Розпад», «Поріг» та ін.

Розвиток театрального мистецтва в Україні в 70—80-і рр. тісно пов'язаний з іменами таких режисерів, як С. Сміян, А. Скибенко, О. Король, В. Афанасьєв О. Бєляцький, І. Равицький, В. Загоруйко, В. Козьменко-Делінде, М. Шейко. Високохудожні образи обгворювали на сцені видатні її майстри — В. Ужвій, В. Дальський, В. Добровольський О. Кусенко, А. Роговцева Д. Гнатюк, А. Солов'яиенко, А. Мокренко, М. Кондратюк, Є. Мірошниченко.

На різні роки випадав пік творчих досягнень таких митців, як скульптор і живописець І. Гончар, художники А. Горська Л. Семикіна, О. Заливаха, Г. Севрук, І. Кулик, А. Рибачук, В. Мельниченко, майстри сцени і кіно І. Миколайчук, Б. Брондуков, В. Симчич, композитор В. Івасюк. Найхарактернішою рисою творчості їх усіх були високий професіоналізм, новаторство, оригінальність і національний колорит.

Людиною великого таланту і музичного чуття був В. Івасюк — молодий композитор, уродженець Буковини. Він мав хист і до музики, і до поезії, укладаючу віршовані тексти для своїх музичних творів. Його пісні «Я піду в далекі гори» (1968), «Червона рута» (1969), «Водограй» (1969) дуже швидко заспівали по всій Україні і далеко за її межами. Співали його пісні навіть ті, хто ніколи не розмовляв українською мовою. Пісня В. Івасюка «Червона рута» дала назву фестивалю української пісні та музики, який з 1989 р. регулярно проводиться почергово в містах України.

Нових барв набула в 70—80-і рр. музика Лесі Дичко, І. Шамо, М. Скорика, Є. Станковича Широкою популярністю користувалися виконавці масової естрадної пісні С. Ротару, В. Зінкевич Н. Яремчук.

Через політичні перепони значною мірою автономно розвивалася у 60—80-і рр. культурна творчість зарубіжних українців. У галузі літератури плідно працювали У. Самчук, В. Барка, О. Лятуринська, Б. Бойчук, Ю. Тарнавський, Б. Рубчак та ін. Образотворче мистецтво збагачувалося творами Г. Новаківської, М. Левицького, С. Гординського, С. Лади X. Дохват з Філадельфії прикрасила своїми іконостасами близько 60 церков, каплиць, соборів у США. Серед композиторів відомими були А. Рудницький, І. Соневицький, Ю. Фіяла. На всіх континентах у місцях компактного проживання українців діяли українські театри, численні драматичні гуртки. Хоч і з великими труднощами, але творчі здобутки зарубіжних українців, обминаючи «залізну завісу», проникали на материкову Україну.

Назад Зміст Вперед