UkrHistory.com.ua
 
Головна сторінка
Історія України
Історичні постаті
Реферати з історії
Статті з історії
ЗНО з історії
Всесвітня історія
Серія "100 великих..."

Останні епізоди визвольних змагань: 1920 — 1921 pp. Коли війська Пілсудського залишили Київ і потім відійшли за Збруч, армія С. Петлюри близько місяця билася на Правобережжі з переважаючими силами Єгорова. ЇЇ опір значною мірою послабив наступальний потенціал військ Південно-Західного фронту на львівському напрямку. Вичерпавши усі ресурси оборони, Петлюра відступив за кордон.

Тим часом один з лідерів російських есерів — Б. Савінков формував у Польщі білогвардійську частину на допомогу Врангелю. Вона дістала назву 34 Руської армії (війська Врангеля складалися з 1-ї і 2-ї Руських армій), але її чисельність була незначною. Колишні вороги, білогвардійці й петлюрівці, об'єдналися. У вересні 1920 р. вони форсували Збруч і вирушили на схід. У Петлюри налічувалося до 23 тис. бійців, а в 3-й Руській армії, до якої приєдналися донські козаки, що опинилися в Польщі, — не більше 5 тис. Після 12 жовтня, коли припинилися бої між польськими й радянськими військами, стратегічне становище на Правобережжі для армії УНР та її білогвардійських союзників стало безнадійним. Однак Петлюра продовжував боротьбу.

У жорстокому бою під Катюжанами 2 петлюрівські дивізії були вщент розгромлені переважаючими силами Червоної армії. 18 листопада війська УНР залишили Проскурів і прикордонний Волочиськ. Розсіялися й білогвардійські загони під командуванням С. Булака-Балаховича.

Саме тоді в Україні розгорнувся очікуваний Петлюрою з весни 1920 р. антибільшовицький селянський рух, відомий у радянській історіографії під назвою «куркульський бандитизм». Обурені забороною торгівлі й нескінченними розкладками, за допомогою яких більшовики прагнули збудувати новий суспільний лад, селяни знову піднялися на збройну боротьбу. Але вона не мала централізованого керівництва, а отже, й шансів на успіх.

1921 р. С Петлюра все ще бився з більшовиками в Україні. Його загони здійснювали партизанські рейди на Правобережжя з території Польщі. Після протестів X. Раковського польський уряд припинив їх напр. 1921 p.

Назад Зміст Вперед